A környezeti nevelés és az élménypedagógia eszközeivel tanultak a szacsvays kisdiákok

Az élményszerzés biztosítja a tanulás során a legmélyebb bevésést. Ezzel a gondolattal szervezték meg a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskola pedagógusai azt az egynapos erdei iskolát és kirándulást, amelynek helyszíne a szentjobbi erdő és szőlőhegy volt.

A magyar pedagógiában több mint egy évszázada vert gyökeret az a természetközeli gondolkodás, amely során a tanulás helyszíne a szabad levegő, az erdő, a mező és a folyópart lett. Az iparosodással és az urbanizációval a városi gyermek számára kiemelt jelentőségűvé vált a környezeti nevelés, hiszen a természetet és az élőlényeket elsősorban könyvekből – manapság képernyőről és hallott szóból – ismeri. A Szacsvay iskola pedagógusainak célja a szentjobbi kirándulással éppen ennek a szemléletnek a felváltása: az osztálytermi tanulást és a tanmenet száraz tananyagát helyettesíteni az érzékszerveken keresztüli megtapasztalással. Az iskola részéről három előkészítő osztály pedagógusai (Nagy Judit, Csengeri Bicsak Aranka, Fóris Edina) és kisdiákjai vettek részt a szabad levegős iskolán. Ez részben egy Erasmus+ projekt keretein belül történt, amelynek az eltűnőben lévő mesterségek feltámasztása és megismertetése a célja.

A cikk írója: Szolár Éva